10 yıldan fazla bir geçmişe sahip, sürekli büyüyen bir aileyiz

2009 yılında temelleri atılan Marmara Spor Okulları, bugün Anadolu yakasının çeşitli lokasyonlarında İstanbul altyapılarında mücadele eden onlarca takımı, yüzlerce aktif lisanslı sporcuya sahip!

Marmara Spor Okulları, 2009 yılında çalışmalarına çocukluk ve gençlik döneminde uzun yıllar profesyonel basketbol oynamış, tam bir basketbol aşığı, İstanbul Üniversitesi mezunu, Savaş KARAKAŞ kuruculuğunda Maltepe Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda özel basketbol okulu olarak başlamıştır.

Başarılı geçen sezonun ardından, 2010 yılında Özel Ahmet Şimşek Koleji Spor Salonunda Marmara’nın ikinci şubesi açılmıştır. 2010-2011 sezonunda İstanbul Marmara Spor Kulübü kurularak basketbol altyapı müsabakalarına katılma kararı alınmış ve küçük takımdan A takıma kadar her yaş kategorisinde takımlar kurulmuştur. 2010-2011 sezonunda İstanbul Marmara A Takımı İstanbul üçüncüsü olarak kurulduğu ilk sene İstanbul derecesi yapmıştır. Marmara, çalışmalarına 2010-2011 sezonunda bir yenisini ekleyerek yeni Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu, Rasim Onur Tüysüz ile yeni bir ortaklık yapılmış ve İstanbul Üsküdar Lisesi Spor Salonunda üçüncü şubesini açmıştır.​ Üsküdar Marmara Spor Kulübü ile birlikte daha da güçlenen kadro Üsküdar Marmara takımlarını da altyapı liglerine sokarak lisanslı sporcu sayısını ikiye katlamıştır.

Başarılı geçen sezonların ardından kulüp büyümeye devam etmiş ve İstanbul’un en merkezi ve kullanışlı salonlarından biri olan Koşuyolu Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonunda 4. basketbol okulu şubesini ve altyapı takımlarını oluşturmuştur. İstanbul Marmara Spor Kulübü olarak 2011-2012 sezonundan bu yana liglere katılmakta olan yeni şubede de sayısız sporcu yetiştirilmiş Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Anadolu Efes ve benzeri büyük kulüplere sayısız sporcu gönderilerek hiç bir maddi bedel talep etmeden transferlerini sağlamıştır.

2011 Ocak tarihinde tecrübesi ve basketbol için yaptıkları tartışmasız olan A.Hulusi YENAL ile anlaşarak ekibine güç katan Marmara her geçen yıl yeni organizasyonlar ve yeni projeler üretmiş ve Türk gençliğine büyük hizmet vermeye devam etmiştir. 2012-2013 sezonunda 5. şubesi olarak Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi Kapalı spor Salonunda çalışmalarına başlayan Kartal Marmara Spor Kulübü, şube koordinatörlüğüne tecrübeli basketbol yöneticisi Hulusi Yenal’ı getirmiştir.

2013 yılında kurulan Marmara Spor ve Eğitim Organizasyonları ortaklığı ile birlikte spor organizasyon sektöründe de projeler üretmeye başlayan Marmara, sömestr döneminde Kış Basketbol Kampları, yaz aylarında Yaz Basketbol Kampları, Yaz Spor Okulları ve Sezon Öncesi Hazırlık Kampları düzenlemekte. Marmara tamamen iç organizasyon bünyesindeki ekibi ile birlikte, İstanbul’un kanayan yarası olan altyapı takımları için lig, hazırlık maçı ve turnuva açığını görerek 2013-2014 yılından bu yana Marmara Basketbol Ligi‘ni düzenlemektedir. Her yıl onlarca takımın katıldığı Marmara Basketbol Ligi İstanbul Altyapı Liglerinin bir alternatifi olarak kulüplerin hizmetine sunulmuştur.

2017-2018 sezonunda büyümeye giden Marmara Spor Okulları 2 yeni şube ve 2 yeni branş ekleyerek İstanbul Anadolu yakasının hemen her yerinde oturan gençlere 3 farklı branşta hizmet vermeye başlamıştır. Yeni şubeleri Koşuyolu Özel Asfa Koleji ve Kozyatağı İlhami Ertem Ortaokulu, yeni branşlar ise Voleybol ve Cimnastik olarak belirlenmiştir. Kozyatağı şubesi için kurulan Kadıköy Marmara Spor Kulübü 2018 yılında tescillenmiş ve Marmara Türkiyede lisanslı sporcu sayısı ile yarışılması zor bir hacme ulaşmıştır.

Savaş KARAKAŞ ve Rasim Onur TÜYSÜZ liderliğinde; genç ve dinamik yönetim kadrosu, kolay ulaşılabilir salon avantajları, eğitim kalitesi, eğitmen kadrosunun genç nesillere çok güzel rol model olabilecek kişilerden oluşması, organizasyon gücü, kalitesi ve kurumsal iş anlayışı ile Marmara Spor Okulları her geçen gün kendini yenilemekte ve ilerlemektedir. Kurulduğu günden bu güne dönem dönem farklı büyük kulüplerle isim hakkı anlaşmaları imzalamış olan Marmara, uzun yıllar Üsküdar ilçesinde Beşiktaş J.K , sonrasında da Kartal şubesinde Galatasaray S.K, ile işbirliği yapmıştır. 2015-2016 sezonundan itibaren ise tüm şubelerinde ve organizasyonlarında Marmara Spor Okulları markası ile çalışmalarına devam etmekte olan organizasyonun, Fıstıkağacı, Kartal, Kozyatağı ve Koşuyolunda 2 adet olmak üzere 5 aktif spor okulu,3 farklı spor branşı ve İstanbul altyapılarında TBF ve TVF’de mücadele eden onlarca takımı, yüzlerce aktif lisanslı sporcusu vardır.

Vizyonumuz

Ülkemizde gençliğe basketbol özelinde sporu sevdiren, kendi yetiştirdiği sporcularla üst düzey başarılar elde etmeyi hedefleyen, sektörde lider bir spor kulübü olmak.

Kurucularımız

Savaş KARAKAŞ

1989, İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü mezunudur. 03 Ağustos 2014 tarihinde evlenmiştir. Bir kız çocuğu babasıdır. Basketbol kariyerine Maltepe Üniversitesi Marmara Kolejinde başlamış ve Galatasaray S.K.’de sonlandırarak bilgi ve becerilerini paylaşmak için antrenörlük kariyerine başlamıştır. B Kategori antrenör belgesine sahiptir. Şu anda İstanbul Marmara Spor Kulübü Başkanı ve Marmara Spor Okulları genel koordinatörlük görevlerine devam etmektedir.

Rasim Onur TÜYSÜZ

1989, İstanbul doğumludur. Kütahya Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunudur. 02 Ağustos 2015 Tarihinde evlenmiştir. Basketbol kariyerine Fenerbahçe S.K.’de başlamış ve Uşak Sportif’te sonlandırarak bilgi ve becerilerini paylaşmak için antrenörlük kariyerine başlamıştır. Üsküdar Marmara Spor Kulübü ve Kartal Marmara Spor Kulübü Başkanı ve Marmara Spor Okulları genel koordinatörlüğü görevlerine devam etmektedir.

Misyonumuz

Türk Basketboluna zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirmek.
Genç nesillere basketbol özelinde sporu sevdirmek.
Ülkemizdeki lisanslı basketbolcu sayısını arttırmak.
Genç nesili spora yönlendirerek sokaktaki zararlı alışkanlıklardan ve arkadaşlıklardan korumak.
Çocukların spor oyun alanı sorununa çözüm sağlamak, sosyal bir paylaşım alanı yaratmak.
Profesyonel sporcular yetiştirmek.
Özgüveni yüksek, kendini iyi ifade edebilen, başarılı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak.

Haberler